Jak oszczędzać wodę, jak ważna jest dla nas zieleń, czytanie bajki ekologicznej, wykonywanie breloczków w z drewna, malowanie toreb, tworzenie wianków ze słomy, bomb nasiennych i domków dla owadów, wymienialnia książek oraz mnóstwo gier, zabaw z nagrodami – to wszystko działo się w wejherowskim parku podczas II Pikniku Ekologicznego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach drugiej edycji „KLIMATycznie w Wejherowie”.
Tegoroczny Piknik Ekologiczny poświęcony był zieleni i wodzie, a jego celem było zachęcenie mieszkańców do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska i zmian nawyków, jakie może każdy poczynić w celu ochrony klimatu.
- Człowiek nie może żyć bez przyrody i takie wydarzenia muszą nam o tym przypominać - powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa podkreślając, że piknik odbywa się w parku miejskim - pięknym, zielonym sercu Wejherowa. - Podejmujemy różne inicjatywy, które mają na celu ochronę środowiska i klimatu, zdając sobie sprawę, jak nasze działania będą wpływały na kolejne pokolenia, a ten Piknik Przyrodniczy ma nam te zagadnienia uświadamiać, przybliżać i uczyć.
Jak podkreśliła Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta, Piknik Przyrodniczy to część prowadzonej w Wejherowie akcji KLIMATycznie w Wejherowie.
- Tegorocznemu piknikowi przyświeca hasło: woda i zieleń, czyli będziemy mogli dowiedzieć się od specjalistów, jak zagospodarować wodę z naszych rynien, co zrobić, żeby deszczówka, której jest tak niewiele, podlewała nasze ogrody, jak dobrze dobrać roślinność do naszego ogrodu. Będzie też dużo zabawy, gier i konkursów, ciekawych spotkań, warsztatów – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Cieszę się, że w wydarzenie włączyło się aż tylu partnerów, którym bliska sercu jest ekologia i troska o nasze środowisko.
Duże zainteresowanie mieszkańców
Mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym przypadły do gustu zwłaszcza ekologiczne warsztaty, zabawy zręcznościowe i gry wykonane z materiałów z odzysku. Za przyniesione elektrośmieci można było otrzymać sadzonkę.
- To piękna inicjatywa, która nam mieszkańcom uświadamia, jak mało wiemy o naszym środowisku, które nieświadomie często dewastujemy, dużo dowiedziałam się podczas krótkiej prelekcji przyrodnika – mówi Joanna Bielec z Wejherowa. - Moja córka świetnie się bawiła podczas warsztatów malowania toreb. Wyszła piękna ekologiczna torbr na zakupy.
- Spacer w naszym pięknym parku to zawsze dla mnie wielka radość, a dzisiaj dodatkowo wracam z sadzonkami róży i cytrynowca – śmieje się pani Janina Baranowska.
Ekologiczne atrakcje
Szereg atrakcji przygotowało Nadleśnictwo Wejherowo, Ekofabryka i Zakład Usług Komunalnych, Dział Edukacji Przyrodniczej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Ekodolina z Łężyc, Wejherowskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie, Straż Miejska w Wejherowie oraz partnerzy Wejherowskiej Karty Mieszkańca – Cristap i Etnopracownia. Były też obecne szkółki roślin z Barłomina i Kolincza, a mieszkańcy mieli możliwośc założenia Wejherowskiej Karty Mieszkańca. Była też wata cukrowa i mała gastronomia z food trucka.