UM Wejherowo: Złote Ciepło OPEC 2023 relacja z konferencji

4 min czytania
UM Wejherowo: Złote Ciepło OPEC 2023  relacja z konferencji

Złote Ciepło OPEC 2023  relacja z konferencji

W zeszłym tygodniuodbyła się w Gdynipierwsza Roczna Konferencja Klienta i Rynku Ciepła OPEC pn. Złote Ciepło OPEC 2023”. Tematem przewodnim konferencji była nowa Strategia OPEC 2023-2040”, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Klient w cyfrowej opiece”. W spotkaniu uczestniczyło szerokie gron klientów Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, przedstawicieli samorządów i partnerów biznesowych.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów OPEC, o czym świadczyła wysoka frekwencja. Druga konferencja Złote Ciepło OPEC planowana jest na wiosnę przyszłego roku w Wejherowie, co potwierdziła uczestnicząca w spotkaniu Beata Rutkiewicz, Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Wejherowa.

Cel: zielona transformacja

Spotkanie otworzył film pt. Współtworzymy świat zielonej energii”. Dobrze znana, z poprzedniego OPEC-owego filmu, urocza i ciekawska pszczółka tym razem zaprosiła uczestników spotkania do zapoznania się ze strategią firmy, której celem jest zielona transformacja naszego przedsiębiorstwa.

Prezes OPEC Wojciech Folejewski rozpoczął część merytoryczną konferencji, dziękując klientom i załodze za bezpieczny miniony sezon 2022/23, nawiązał do wyjątkowego szoku cenowego, zawiłych rekompensat dla odbiorców ciepła i zachęcił do wzajemnej edukacji, inspiracji i nowych inicjatyw. W dalszej części przedstawił misję i wizję OPEC jako przedsiębiorstwa energetycznie nowoczesnego, dążącego do tego, by stać się zieloną latarnią morską w obrębie zielonej transformacji i społecznie odpowiedzialnej gospodarki we wszystkich czterech strategicznych obszarach: Zielona transformacja, Klient w cyfrowej opiece, Rozwój i konsolidacja, Zespół i kompetencje.

Podczas spotkania zaprezentowano 3 wstąpienia:

  • Niskotemperaturowe sieci ciepłownicze korzyści dla środowiska i odbiorców” Adama Ceniana, Kierownika Zakładu Fizycznych Aspektów Ekoenergii / Profesora Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk

  • Miasto Gdynia wobec wyzwań klimatycznych” Bartosza Frankowskiego, Pełnomocnika prezydenta miasta ds. adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu

  • Nowa polityka handlowa OPEC” Doroty Rajczyk Gałkowskiej, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu OPEC z zespołem:Hanną Kocińską, kierownikiem Działu Analiz i Rozwoju Rynku, Dorotą Ciurą, kierownikiem Działu Biura Obsługi Klienta, Radosławem Bobowskim, kierownikiem Działu Rozliczeń, Piotrem Kruszyńskim, kierownikiem Działu Handlu i Promocji.

Jaki powinien być MÓJ OPEC?

Głównym punktem programu był panel dyskusyjny pt. Ile energia, czyli jaki powinien być MÓJ OPEC”?, którego moderatorem był Prezes Wojciech Folejewski, a jego rozmówcami: Wojciecha Szczurek - Prezydent Miasta Gdyni, Profesor Adam Cenian z Polskiej Akademii Nauk, Robert Maraszek - Wiceprezes INPRO, Joanna Sobierańska Grenda, Prezes Szpitali Pomorskich, Zbigniew Antochowski - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej JANOWO w Rumi oraz Krzysztof Babicki - Dyrektor Artystyczny i Naczelny Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni.

Tematyka panelu skupiała się na tym, że cała branża energetyczna, w tym ciepłownictwo są obecnie olbrzymim wyzwaniem dla wszystkich gmin, w tym również dla Gdyni. Drastyczny i niespodziewany wzrost kosztów energii budzą trwogę gospodarzy miast o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Ponadto wzrost kosztów obsługi energetycznej gmin zmusza zarządzających do mobilizacji, a także jest szansą na przyspieszenie zielonej transformacji, na nieunikniona dekarbonizację. Strategia OPEC, jednogłośnie zatwierdzona w marcu tego roku przez wszystkich właścicieli Spółki, jest potrzebnym i inspirującym krokiem na drodze do zielonej energii i odejścia od paliw kopalnych, dzięki czemu jest szansa na stabilizację cen i uniezależnienie ich w dużym zakresie od wahań cen surowców ;

Mówiono o trudnej sytuacji na rynku ciepłowniczym w kontekście polityki klimatycznej, legislacji krajowych oraz sytuacji geopolitycznej. Zastanawiano się także dlaczego warto przyłączać się do sieci ciepłowniczej (korzyści dla środowiska, bezpieczeństwo i pewność dostaw). Padły również pytania:

  • Na ile ciepło jest elementem usług energetycznych, na ile jest traktowane oddzielnie?

  • Czy i jakich nowych usług od OPEC można oczekiwać?

  • Jak oceniamy proces projektowania i uzgadniania inwestycji w aspekcie energetyki cieplnej?

Poruszano także zagadnienia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu: Jaki jest sens takich działań? Jakie korzyści niosą dla mieszkańców?

Na zakończenie panelu każdy z prelegentów odpowiedział na krótkie pytanie Jaki powinien być MÓJ OPEC?”

Złote Ciepło OPEC

Kulminacją spotkania było wręczenie statuetek Złote Ciepło OPEC” w 8 kategoriach:

  1. Klient w sektorze publicznym z największą liczbą podłączonych lokali” dla Gminy Miasta Gdyni.

  2. Największy Klient - odbiór ciepła” dla Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  3. Inwestor roku największa przyłączona moc na cele mieszkaniowe” dla firmy Euro Styl S.A.

  4. Największy zarządca administracyjny” dla Pomorskiej Grupy Zarządców Nieruchomości.

  5. Inspirujący Klient z sektora kultury” dla Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni.

  6. Szczególny Klient w dziedzinie obronności kraju” dla Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

  7. Szczególny Klient w dziedzinie ochrony zdrowia” dla Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.

  8. Największy podłączony biznes” dla firmy BALEX” Prywatne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Lech Baranowski.

Urząd Miasta Wejherowo,

wejherowo.pl/artykuly/zlote-cieplo-opec-2023-relacja-z-konferencji-a9302.html

Autor: krystian