Wspólny bilet metropolitalny – komunikacja miejska i regionalna

Pasażerowie z Wejherowa i okolic mogą już korzystać z nowej, korzystnej oferty metropolitalnych biletów łączonych regionalnych. Obejmuje komunikację miejską oraz komunikację regionalnych przewoźników autobusowych. Oferta przygotowana została przede wszystkim z myślą o mieszkańcach tych miejscowości na Pomorzu, które nie są obsługiwane przez komunikacją miejską czy kolejową. Łączona oferta jest tańsza od biletów danego przewoźnika.

Bilet łączony regionalny jest to wspólny bilet Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej i regionalnych przewoźników autobusowych. Bilet łączony regionalny obejmuje komunikację miejską (MZK Wejherowo, ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni) oraz komunikację uruchamianą przez regionalnych przewoźników autobusowych (PKS Gdynia S.A., PKS Gdańsk sp. z o.o. oraz Przewozy Autobusowe GRYF sp. z o.o. sp.k.).

Taniej i ekologiczniej

Bilet łączony regionalny będzie uprawniał do realizacji w ciągu miesiąca nieograniczonej liczby przejazdów autobusem z ościennych miejscowości do Gdańska, Gdyni czy Wejherowa i kontynuowania podróży w tych miastach – tramwajem, autobusem, bądź trolejbusem.

- Wprowadzenie biletu łączonego sprawia, że mieszkańcy okolicznych miejscowości Trójmiasta zaoszczędzą korzystając z komunikacji zbiorowej – mówi Czesław Kordel, prezes MZK Wejherowo sp. z o.o. - Realne oszczędności w budżecie domowym mają zachęcać pasażerów do przesiadki z samochodu na komunikację zbiorową.

Nowoczesne rozwiązania w wejherowskim MZK

Od wielu lat spółka MZK jest partnerem technologicznym MZKZG dotyczącego sprzedaży biletów metropolitalnych i biletów na komunikację zbiorową.

Już w 2007 r. rozpoczęliśmy sprzedaż biletów metropolitalnych w systemie biletu elektronicznego MZK Wejherowo, w 2011 r. uruchomiliśmy sprzedaż internetową umożliwiającą sprzedaż biletów, w 2012 r. - sprzedaż na urządzenia mobilne tj. na aplikacje na telefon - mówi Czesław Kordel, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. - W 2016 r. uruchomiona została sprzedaż biletu łączonego, czyli biletu autobusowego i kolejowego, a w tym roku uruchamiamy bilet regionalny, czyli bilet łączony komunikację miejską z komunikacją regionalną – PKS Gdynia i Gdańsk. W zależności od popytu, będziemy planować rozwój tego kanału dystrybucji na urządzenia mobilne – na telefon.

Z myślą o mieszkańcach

Projekt biletu łączonego z biletem metropolitalnym ma zachęcić do korzystania z komunikacji zbiorowej. Transport indywidualny okazuje się mniej ekologiczny i ekonomiczny, szczególnie przy obecnych cenach paliw.

- Oferta została przygotowana przede wszystkim z myślą o mieszkańcach, którzy korzystają z komunikacji regionalnej, a którzy przesiadają się na komunikację miejską - mówi Kamil Bujak, przewodniczący zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. - Bilet metropolitarny regionalny będzie pozwalał na podróżowanie komunikacją miejską w zależności od wariantu organizowanego przez MZK Wejherowo, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni lub Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz dodatkowo wybranej relacji jednego z przewoźników komunikacji regionalnej. Dla przykładu osoba, która dojeżdża z Szemudu do Wejherowa i dalej porusza się komunikacją miejską, zamieniając dwa osobne bilety miesięczne na bilet łączony zyska nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Osoby nieuprawnione do ulg ustawowych zakupią część regionalną z rabatem 10%.

Koszt biletu łączonego

Bilet Łączony Regionalny składa się z dwóch części: emitowanej przez MZKZG części uprawniającej do podróżowania komunikacją miejską jednego organizatora – ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo, w cenie 76 zł za bilet normalny lub 38 zł za bilet ulgowy oraz wydawanej przez przewoźnika autobusowego biletu na określoną relację PKS Gdynia albo PKS Gdańsk albo P.A. GRYF - cena jest uzależniona od długości relacji oraz wysokości przysługującej ulgi.

Gdzie można nabyć bilet łączony regionalny?

Bilety można kupić w kasie w kasie Dworca Autobusowego Wejherowo (obok Dworca PKP), Dworca PKS w Gdańsku przy ul. 3 Maja 12 i kasie autobusowej Dworca Gdynia Główna (okienko 10).

Ważne! Obie części stanowią nierozłączną całość i zawsze sprzedawane są razem. Bilety Łączone Regionalne mogą być wydawane wyłącznie na okres jednego miesiąca kalendarzowego (np. od 1 do 31 maja, od 1 do 31 lipca itd.). Zakup biletu łączonego możliwy jest w następujących terminach:

● do 10 dnia miesiąca – na dany miesiąc kalendarzowy

● od 15 dnia miesiąca – na kolejny miesiąc kalendarzowy.