Misterium Męki Pańskiej znów na Kalwarii Wejherowskiej
Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Misterium Męki Pańskiej wróciło w Wielki Piątek na kalwaryjskie wzgórza w Wejherowie. Pochmurna i deszczowa pogoda nie wystraszyła aktorów i uczestników tego wydarzenia.

W inscenizacji organizowanej przez Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich i Wejherowskie Centrum Kultury - pod patronatem Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, wystąpili w większości doświadczeni aktorzy-amatorzy. Reżyserię widowiska, w którym występuje kilkadziesiąt osób,poprowadziłjak zawszeWojciech Rybakowski. Natomiast samo nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził kustosz Kalwarii Wejherowskiej o. Joel Stanisław Kokott.

Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest od 2002 roku. Stanowi nie tylko rekonstrukcję historyczną męczeństwa i śmierci Jezusa Chrystusa, ale pobudza także wyobraźnię uczestników. Trwające blisko dwie godziny widowisko jest połączeniem uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną. Przedstawia ostatnie godziny z życia Chrystusa i kończy się Jego ukrzyżowaniem oraz złożeniem do grobu. Poprzez jednoczesny udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej zmusza także do refleksji nad sensem ludzkiego istnienia i nadziei jaką daje wiara w zbawienie duszy i jej życie wieczne.

Jak mówi Wojciech Rybakowski zainteresowaniem inscenizacją Męki Pańskiej w Wielki Piątek na Kalwarii Wejherowskiej nie maleje, mimo że przez dwa lata zez względu na pandemię nie było ono wystawiane na kalwaryjskich wzgórzach. Dwa lata temu wspólnie z Radiem Gdańsk zaprezentowali słuchowisko, a rok temu wystawili przedstawienie na deskach Filharmonii Kaszubskiej. W Wielki Czwartek natomiast pokazali Misterium Pojmania.

Reżyser podkreśla, że w Misterium występuje około 60 osób. Pierwszym Jezusem był Marek Czoska, przez kolejne lata w tę rolę wcielał się Artur Szymerowski, a w tym roku Jezusa zagrał Karol Milewski. Piłatembył Jakub Szumilas, Pierwszym Łotrem – Leszek Wielewicki, a Marią – Katarzyna Ciesiołkiewicz. Należy dodać, że w to artystyczno-religijne przedsięwzięcie włączają się różne wejherowskie środowiska m.in. harcerze, strażacy, ministranci, ratownicy PCK i inni, którzy swoją aktywnością wspomagają organizację inscenizacji.

W Misterium jako pielgrzymi wzięli udział m.in. doradca prezydenta RP Piotr Karczewski, prezydent WejherowaKrzysztof Hildebrandt, zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicesatrosta Jacek Thiel, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa Leszek Szczypior i inni.