Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie realizuje obecnie dwa projekty Erasmus+ promując szkołę i gród Wejhera na arenie europejskiej. Są to projekty: „Find my echo in you” i „Environmental Wars with Digital Games”, w ramach których goszczą w swoich murach nauczycieli ze współpracujących krajów,a także sami mają okazję poznać osobiście warunki nauczania w zagranicznych placówkach oświatowych.
„Find my echo in you”
W ramach pierwszego z nich, który w tłumaczeniu na język polski brzmi „Znajdź w sobie moje echo”, nauczycielki Marta Dettlaff i Anna Korzonek wybrały się wraz z uczniami Janem Kiedrowiczem, Dawidem Gapińskim i Krzysztofem Kołodziejem na spotkanie projektowe do Macedonii Północnej. Wizyta w stolicy kraju Skopje miała miejsce na przełomie lutego i marba br. z udziałem nauczycieli i uczniów z krajów uczestniczących w projekcie – Turcji, Bułgarii i Polski.
Podczas trwającego tydzień spotkania, uczestnicy brali udział w zajęciach zarówno na terenie szkoły jak i poza nim.Znacząca część warsztatów odbywających się w macedońskiej szkole poświęcona była tematowi realizowanego projektu, czyli empatii, rozwijaniu umiejętności wczucia się w emocje osób, które są w innej sytuacji od naszej. Działania te motywowały uczniów i nauczycieli do komunikowania się ze sobą i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Uczestnicy mieli też możliwość przyjrzenia się jak wygląda szkoła w Skopje, jak prowadzone są lekcje i jak wygląda macedoński system edukacyjny.
Mobilność umożliwiła również zaznajomienie się z wartościami regionu i odkrywanie dziedzictwa kulturowego tego kraju zwiedzono m.in. Skopje wraz ze starym bazarem, Ochrydę - miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i kanion Matka z jaskiniami.
Spotkanie zaowocowało zawarciem nowych, międzynarodowych przyjaźni, zacieśniło współpracę między szkołami partnerskimi, umożliwiło wymianę doświadczeń oraz wzbogaciło wiedzę uczniów i nauczycieli na temat kultury i zwyczajów panujących w innych krajach.
„Environmental Wars with Digital Games”
Tematem drugiego z realizowanych projektów są "Środowiskowe wojny z grami cyfrowymi". Projekt obejmuje dwuletnią inicjatywę współpracy 4 szkół z Turcji, Portugalii, Włoch, Polski oraz jednego stowarzyszenia pozarządowego z Turcji, która koncentruje się na zagadnieniach środowiskowych i digitalizacji oraz na wymianie dobrych praktyk.
Pierwsze transnarodowe spotkanie projektowe z udziałem przedstawicieli „dziewiątki” odbyło się w mieście Serpa na terenie Portugalii w dniach 21-24 marca br. Uczestniczyli w nim dyrektor Olga Tomaszewska oraz nauczycielki Marta Dettlaff i Anna Korzonek. W ramach lepszego poznawania się partnerów każda szkoła przedstawiła prezentacje dotyczące swojego kraju, miasta, regionu, szkoły, systemu edukacji i realizowanych projektów. W kolejnych dniach, uczestnicy spotkania skupili się na planowaniu kolejnych kroków realizacji projektu, rozdzielaniu zadań pomiędzy partnerów i ustaleniu terminów dalszych spotkań.
Podczas wizyty nauczycielki SP9 miały też możliwość zwiedzenia portugalskiej szkoły i goszczenia na wielu ciekawych lekcjach. Duże wrażenie zrobił przygotowany przez gospodarzy występ artystyczny traktujący o wartościach ekologicznych. Nauczyciele ze szkoły w Serpa zaprezentowali też swoją kulturę regionalną i dziedzictwo narodowe znane jako styl muzyczny Fado oraz Cante.
Kolejnym punktem w realizacji projektu „Environmental Wars with Digital Games” będzie wizyta nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich w Wejherowie.