Twórczość Wojciecha Kossaka

Wojciech Kossak był polskim malarzem, który zyskał wielkie uznanie. Był współautorem wielu znanych obrazów, m.in. panoramy “Racławice”. Wiele podróżował - zwiedził Hiszpanie, Egipt, Stany Zjednoczone, Francję czy Niemcy. Jego twórczość jest bardzo ceniona do dzisiaj.

Biografia Wojciecha Kossaka

Wojciech Kossak urodził się w 1856 roku w Paryżu i żył 86 lat. Był polskim malarzem, a jego prace były malowane w dwóch nurtach - historycznym i batalistycznym. Był między innymi autorem obrazów z okresu wojen napoleońskich czy powstania listopadowego. W jego twórczości częstym motywem były konie i portrety. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, ale nie tylko - uczył się również w Paryżu. Pierwsze artystyczne sukcesy odniósł w latach 80. XIX wieku. Udało mu się dostać na listę zakupów do muzeum w Peszcie. Przez pewien czas mieszkał w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II. Będąc w Stanach Zjednoczonych, malował głównie portrety, a podczas I wojny światowej pełnił nawet służbę wojskową. W tym czasie malował również obrazy i został współautorem kilku panoram, tj. “Racławice”, “Berezyna” czy “Bitwa pod piramidami”. Mieszkając w Warszawie swoją pracownię miał w budynku dzisiejszego hotelu Bristol na 6 piętrze. Wojciech Kossak w 1908 roku założył grupę malarską czy był również prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był również twórcą jednego z utworów scenicznych o powstaniu listopadowym.

Jaka jest twórczość Wojciecha Kossaka?

Pierwsze obrazy Wojciecha Kossaka były tylko kopiami obrazów jego ojca. Szybko jednak wyrobił swój własny styl. Obrazy Kossaka dotyczyły wojska, bohaterów czy żołnierzy. Był twórcą obrazów monumentalnych i batalistycznych. Jego prace miały wzbudzać w odbiorcach uczucia patriotyczne. Zarówno w ówczesnych, jak i w dzisiejszych czasach cieszyły się bardzo dużą popularnością. Od 1881 roku jego obrazy były wystawiane w galerii Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Twórczość Kossaka jest bardzo temperamentna. Potrafił tworzyć dynamiczne sceny wojenne i batalistyczne. Skupiał się na malarstwie historycznym i rodzajowym. Jest autorem m.in. “Olszynki Grochowskiej”. Malował również dużo portretów. Jego ulubionym motywem były konie.

Czy można kupić obrazy Kossaka?

Jak najbardziej, jednak nie wszystkie. Przykładowo obraz “Panorama Racławicka” jest do obejrzenia tylko w muzeum. Natomiast jest możliwość kupienia obrazu m.in. “Bitwa pod Zineroff”. W obiegu jest również na sprzedaż wiele kopii, które są znacznie tańsze, jednak jak wiadomo - nie jest to dzieło samego autora.