Mieszkańcy Wejherowa przez cały wrzesień w ramach cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie” brali udział w wielu ciekawych i inspirujących wydarzeniach - warsztatach, spotkaniach, prelekcjach związanych z ochroną klimatu. Działania w Wejherowie były elementem akcji ekologicznych prowadzonych w całej metropolii nad Zatoką Gdańską w ramach Dni Solidarności Klimatycznej.
W ramach cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie” Urząd Miejski w Wejherowie zorganizował wspólnie z wejherowskimi szkołami podstawowymi, przedszkolami, Działem Edukacji Przyrodniczej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Nadleśnictwem Wejherowo, Wejherowskim Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, Zakładem Usług Komunalnych sp. z o. o., Strażą Miejską i Miejskim Zakładem Komunikacji sp. z o. o. szereg atrakcji, których celem było zachęcenie mieszkańców do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska i zmian nawyków, jakie każdy z nas może wykonać, aby ochronić klimat.
- Zmiana klimatu nie jest już tylko “potencjalnym” zagrożeniem, ale ma bezpośredni wpływ na nasze życie i otaczającą nas przyrodę – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Jest jednym z najistotniejszych wyzwań naszych czasów. To najwyższy czas, aby wypracować w społeczeństwie odpowiedzialne postawy ekologiczne. W Wejherowie już od kilku lat wszelkie inicjatywy podejmowane w naszym mieście są niezwykle ważnym katalizatorem zmian proekologicznych, gdyż przynoszą korzyści nie tylko dla środowiska, ale też poprawiają jakość życia. Cieszę się, że tyle instytucji, firm, placówek oświatowych tak chętnie włączyło się w akcje organizowane w mieście. Mam także nadzieję, że ekologiczne nawyki będą towarzyszyły nam przez cały czas.
Ekologicznie i KLIMATycznie
W ramach akcji „KLIMATycznie w Wejherowie” zachęcaliśmy do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne:
● W Zakładzie Usług Komunalnych, w punkcie PSZOK, zorganizowano np. zbiórkę pustych doniczek ogrodowych z tworzyw sztucznych po sadzonkach. Zebrano 5989 sztuk pojemników, co daje łącznie 162 kg!
● Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych przygotował specjalny stojak na cmentarzu komunalnym przy ul. Roszczynialskiego, na którym można odstawić znicz do ponownego wykorzystania.
● Urząd Miejski w Wejherowie - chętni mieszkańcy, którzy wcześniej zgłosili taką chęć, otrzymają sadzonki drzew i krzewów do posadzenia na swoich posesjach.
Wrzesień obfitował w wiele ciekawych wydarzeń m.in. :
● Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK we współpracy z Andrzejem Gutowskim, pracownikiem Ogrodu Zoologicznego, zorganizował zajęcia edukacyjne w Parku Miejskim dla dzieci o tym, jak bezpiecznie dokarmiać ptaki oraz poprowadził pogadankę o zmianach klimatycznych. Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK prowadził również zajęcia jak tworzyć „JEŻOSTREFY”. Stworzono również filmik-prelekcję na temat prawidłowego postępowania w kontakcie z dzikimi zwierzętami w przestrzeni publicznej, którą wygłosił Michał Michalski, lekarz weterynarii, który na co dzień udziela pomocy bezdomnym i dzikim zwierzętom.
● Nadleśnictwo Wejherowo zaproponowało m.in. spacer z leśnikiem, „Noc Nietoperzy” oraz warsztaty edukacyjne podczas, których można było się dowiedzieć jak wygląda praca leśnika oraz dlaczego warto chronić owady zapylające. Podsumowaniem warsztatów było wykonanie świeczek z naturalnego wosku.
● Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia „EkoPaki czyli zabawy empiryczne z materiałów recyklingowych” oraz zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. W bibliotece odbywał się również projekt edukacyjny „Rok w Przyrodzie” propagujący właściwe zachowania względem dzikich zwierząt. Dla czytelników przygotowano cały regał, na którym znajdowały się książki o tematyce ekologicznej.
● W Filharmonii Kaszubskiej najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie plastycznym dot. zrównoważonego transportu, zajęciach artystycznych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej i obejrzeć spektakl „Dusza Lasu”.
● Straż Miejska przeprowadzi w szkołach prelekcje dotyczące ekologii i ochrony środowiska naturalnego
● W wejherowskich szkołach odbywały się warsztaty i konkursy dotyczące ekologii m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 czytelnicy biblioteki szkolnej przygotowali wystawę o tematyce ekologicznej; uczniowie zbierali plastikowe doniczki po kwiatach i sadzonkach, które zostały przekazane do Punktu PSZOK, a zainspirowani wystawą w Filharmonii Kaszubskiej podczas której oglądali prace wykonane z darów, jakie daje nam Ziemia CZŁOWIEK A PLANETA, sami wykonali własne prace w szkole.
● W ramach akcji na jeden dzień – przynajmniej niektórzy z nas - zamienili samochód na rower w ramach Dnia bez Samochodu.
Wspólnie sprzątaliśmy Wejherowo podczas akcji „Sprzątania Świata”.
Ponad 4 tysiące wejherowian – dzieci, młodzieży i dorosłych wolontariuszy porządkowało teren w różnych częściach miasta. Akcję, zorganizował Urząd Miejski, który zapewnił uczestnikom "Sprzątania Świata" worki na śmieci i rękawice ochronne, a Zakład Usług Komunalnych zajął się odbiorem i zagospodarowaniem zebranych odpadów.
W Akcji wzięli udział:
Szkoła Podstawowa nr 5, 6, 9, 11, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (SP nr 8), Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących, Niepublicznie Szkoła Rzemiosła im. Św. Józefa w Wejherowie, I Liceum Ogólnokształcące, Powiatowy Zespół Szkół nr 2, nr 3 i nr 4, Przedszkole Samorządowe nr 2 im. Kubusia Puchatka, Przedszkole Sióstr Zmartwychwstanek, Przedszkole „Kraina Kubusia Puchatka”, Niepubliczne Przedszkole Edukacyjno-Sportowe Mapeciaki, Przedszkole Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego, Fundacja „Rodzina Nadziei”, Przedszkole AKUKU, Przedszkole „Wędrowniczek”, Punkt Przedszkolny „Bajkowy Dworek”, Przedszkole URWIS, Firma Eura-Tech, Firma MechVent, Nadleśnictwo Wejherowo, Urząd Miejski w Wejherowie, Straż Miejska w Wejherowie.
Do akcji „Sprzątania świata” dołączyli także urzędnicy i włodarze Wejherowa m.in. Beata Rutkiewicz oraz radni Justyna Ostrowska, Dorota Chodubska i Leszek Szczypior.