Dekada współpracy pomorskich samorządów – 10 lat Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot

Współpraca samorządów na różnych płaszczyznach życia i wzajemna nauka to najważniejsze wartości, które łączą samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podsumowanie dziesięciu lat funkcjonowania metropolii, której Wejherowo jest częścią, odbyło się w miniony poniedziałek na Polsat Plus Arenie Gdańsk podczas IX kongresu Smart Metropolia.

Tegoroczny kongres Smart Metropolia zbiegł się z 10. rocznicą powołania stowarzyszenia samorządowego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Włodarze 59. samorządów podsumowali dekadę współpracy na Pomorzu. Do dyskusji zaproszono także przedstawicieli jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w kraju - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Z przynależności samorządów do związku metropolitalnego wynika wiele korzyści – m.in. węzły integracyjne, wspólne programy społeczno-gospodarcze, a także wspólna promocja – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa oraz współprzewodnicząca komisji ds. społeczno-gospodarczych OMGGS. - W Wejherowie, które jest członkiem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, widać wiele efektów działań, które poprawiają komfort i jakość życia mieszkańców naszego miasta. Warto także podkreślić, że to także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie przedsięwzięć wykonywanych przez samorządy, zasad udzielania zamówień publicznych, dyscypliny finansowej. Razem możemy osiągnąć dużo więcej.

Jak podkreśla Beata Rutkiewicz, podczas IX Kongresu rozmawiano o tym, jakie powinny być relacje pomiędzy samorządem, czyli ogniwem najbliżej mieszkańca, a rządem, który z natury rzeczy zarządza centralistyczne.

Rozmawiano o nowych technologiach, które wprowadzane do samorządów, poprawiają usługi publiczne, a także o tym, czym są inteligentne samorządy i stosowane przez nie rozwiązania "smart" oraz co zrobić, aby służyły mieszkańcom w potrzebie - osobom starszym, niepełnosprawnym, w kryzysie psychicznym.