Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wejherowo

Dokument tekstowy Microsoft Word 2016

Za pomocą edytorów tekstu tworzone są dokumenty tekstowe. Dokument tekstowy zapisywany jest w pliku, na ogół na dysku twardym. Różne programy do edycji tekstu stosują różne formaty (sposoby) zapisu dokumentu w pliku. Format zapisu pliku można rozpoznać po rozszerzeniu nazwy. Microsoft Word 2016 może tworzyć pliki z rozszerzeniem .doc lub .docx. Dokument tekstowy Microsoft Word 2016 można tworzyć przy użyciu szablonów lub przez stworzenie pustego dokumentu. Poniżej zostaną przedstawione obie metody.

Pusty dokument

Aby utworzyć nowy dokument w programie Microsoft Word 2016, na karcie Plik wybieramy pozycję Nowy. Otwieramy nowy dokument, klikając w pozycję Pusty dokument. Innym sposobem utworzenia nowego dokumentu jest wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + N. Nowy pusty dokument pojawi się w nowym oknie, jednak tym razem nie wyświetli się okno dialogowe umożliwiające wybór szablonu. Artykuł powstał we współpracy z https://www.comauonline.pl/ portal technologiczny dla Ciebie.

Szablon

Tworzenie nowego dokumentu przy użyciu szablonu jest zazwyczaj łatwiejsze niż zaczynanie pracy od pustej strony. Aby w dowolnym momencie znaleźć szablony, klikamy w pozycję Plik –> Nowy i wybieramy szablon, który nas interesuje. Możliwe jest również wybranie szablonów online, musimy tylko wpisać szukany typ szablonu w polu wyszukiwania Wyszukaj szablony online. Aby przejrzeć popularne typy szablonów, zaznaczamy dowolne słowo kluczowe pod polem wyszukiwania.

Wybieramy miniaturę szablonu, aby go obejrzeć na podglądzie. Za pomocą strzałek po obu stronach podglądu możemy przechodzić między powiązanymi szablonami. Gdy znajdziemy odpowiedni szablon, wybieramy przycisk Utwórz.

Otwieranie dokumentu

Za każdym razem po uruchomieniu programu Microsoft Word 2016 w lewej kolumnie wyświetlana jest lista ostatnio używanych dokumentów. Jeśli odpowiedni dokument nie znajduje się na tej liście, klikamy w pozycję Otwórz inne dokumenty. Jeśli program Word jest już uruchomiony, klikamy w pozycję Plik –> Otwórz, a następnie przechodzimy do lokalizacji pliku.

Zapisywanie dokumentu

Zapisanie dokumentu, nad którym pracowaliśmy na dysku twardym lub innym nośniku, sprawi, że będziemy mogli otworzyć go ponownie i skorzystać z jego zawartości. Aby zapisać dokument po raz pierwszy, wykonujemy następujące czynności:

  1. Na karcie Plik klikamy w przycisk Zapisz jako.
  2. Wybieramy lokalizację, w której chcemy zapisać dokument.
  3. Wpisujemy nazwę dokumentu i klikamy w pozycję Więcej opcji, aby otworzyć okno dialogowe Zapisywanie jako.
  4. Na liście Zapisz jako typ klikamy w pozycję Dokument programu Word 97–2003. Spowoduje to zmianę formatu pliku z docx na doc.

Innym sposobem zapisywania dokumentu tekstowego Microsoft Word 2016 jest użycie kombinacji klawiszy Ctrl + S albo skorzystanie z przycisku pakietu Office i wybranie tam polecenia Zapisz. Ze względów bezpieczeństwa edytor został wyposażony w mechanizm, który zapisuje na bieżąco zmiany wprowadzane w dokumencie w przypadku niespodziewanego zamknięcia programu. Aby skontrolować, czy autoodzyskiwanie jest uaktywnione, należy otworzyć okno Opcje programu Word i przejść do kategorii Zapisywanie.